Teksti
Video
Pelit ja leikit
Kilpailu
Äänitallenne
Tehtävä
Tietokirjallisuus
Opettajan ohje

Unohtunut salasana?

 

Mikä on Norden i skolan?

Norden-yhdistysten liitto kehittää ja hallinnoi Nordeniskolan.orgia tiiviissä yhteistyössä kansallisten Norden-yhdistysten ja Nordisk Språkkoordination-projektin kanssa.

Norden i skolania rahoittavat mm. Pohjoismaiden ministerineuvosto, Nordplus Pohjolan kielet -ohjelma, A.P. Møllerin säätiö sekä Pohjoismainen kulttuurirahasto.

Pohjoismainen minisanakirja on toteutettu yhteistyössä pohjoismaisten kielilautakuntien kanssa.

Norden i skolanin ohjausryhmään kuuluu edustajia kaikista Pohjoismaista. Ryhmän jäsenet ovat oppimisen, naapurikielididaktiikan ja sähköisen oppimisen asiantuntijoita. Kattavan verkoston ansiosta opetusalusta on paitsi tasokas, myös aidosti yhteispohjoismainen.

 

Yhteyshenkilöt

Thomas Henriksen, projektipäällikkö, Norden i Skolan

Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

0045-26116267
thomas@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

 

Anna Foucard, projektikoordinaattoriNorden i Skolan

Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

0045-30260370
anfo@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

 

Elina Finne, projektityöntekijäNorden i Skolan

Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

0045-30260370
elina@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

 

Nikita Englund, projektityöntekijä, Norden i Skolan

Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

0045-30260370
nikita@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

 

Heidi Lønne Grønseth, kouluyhteistyövastaava (Norja)

Foreningen Norden Norge
Harbitzalléen 24
0275 Oslo
Norge

0047-22516765
heidi@norden.no
WWW.NORDEN.NO

 

Emelie Dahlström-Ravn, kouluyhteistyövastaava (Ruotsi)

Föreningen Norden Sverige
Box 1083
101 39 Stockholm
Sverige


0046-709991600
emelie.dahlstrom-ravn@norden.se
WWW.NORDEN.SE

 

Ingi Samuelsen, Norden-yhdistyksen johtaja (Färsaaret)

Norrøna Felagið - Foreningen Norden Færøerne
Lützenstrød 4
FO-100 Tórshavn
Føroyar

+298 217 999
frnorden@kallnet.fo
www.norden.fo

 

Hanna Ölander-Nilsson, kouluyhteistyövastaava (Suomi)

Pohjola-Norden
Topeliuksenkatu 20 / Topeliusgatan 20
00250 Helsinki / Helsingfors
Suomi / Finland

+358 44 733 5772
hanna.olander@pohjola-norden.fi
www.pohjola-norden.fi

 

Hannes Björn Hafsteinsson, kouluyhteistyövastaava (Islanti)
Foreningen Norden Island
Óðinsgata 7
101 Reykjavík
Island

 

+354 680 7477
hannes@norden.is
www.norden.is