Teksti
Video
Pelit ja leikit
Kilpailu
Äänitallenne
Tehtävä
Tietokirjallisuus
Opettajan ohje

Unohtunut salasana?

 

28-03-2017

KIITOS KISASTA JA ONNEA NORDEN I SKOLENIN TÄMÄN VUODEN ILMASTOTAISTON VOITTAJALLE - POHJOISMAINEN MUOVIKISA!

KIITOS KISASTA JA ONNEA NORDEN I SKOLENIN TÄMÄN VUODEN ILMASTOTAISTON VOITTAJALLE  - POHJOISMAINEN MUOVIKISA!

Viimeisten viiden kuukauden ajan pohjoismaiset luokat ovat sitoutuneet taisteluun luontoon päätyvää muovijätettä vastaan. Oppilaat ja opettajat ympäri Pohjoismaita ovat ottaneet Norden i Skolenin haasteen vastaan ja poimineet muovia rannoilta, koulujen pihoilta ja roskien täyttämiltä tienvarsilta.

VUODEN 2017 ILMASTOTAISTON VOITTAJAT – POHJOISMAINEN MUOVIKISA!

Tämän vuoden Ilmastotaiston onnekkaat voittavat ovat Buggelandin 7. luokan oppilaat Norjasta. He kertovat osallistumisestaan seuraavanlaisesti; «Me olemme keränneet muovia koulumme ympäristöstä. Onko OK heittää muovia luontoon? EI meidän mielestä!» Buggelandin 7. luokka on arvottu yli 80 eri pohjoismaisen luokan joukosta, jotka osallistuivat kilpailuun, jonka voittona oli 700 euroa luokan kassaan. Suuret onnittelut voitosta!

TAISTELU MUOVIA VASTAAN JATKUU

Pohjoismainen muovikisa on tältä erää ohitse, mutta kamppailu muovin poistamisesta luonnosta jatkuu Norden i Skolenissa. Tämän vuoden ilmastotaisto on saanut Norden i Skolenin käyttäjät aktivoitumaan ja sen vuoksi oppimisportaali haluaa muistuttaa, että voitte jatkaa opetuksessa ympäristön roskaamisen käsittelyä. Sivustolle voi edelleen ladata luokkanne ottamia kuvia kerätyistä roskista. Kaikki kuvat jotka ovat ladattuna www.nordeniskolen.org –sivustolle, osallistuvat kilpailuun, jonka palkintona on ilmastoasiantuntijan ainutlaatuinen vierailu luokassanne. Lisäksi tämän vuoden ilmastotaistoon kehitetyt opetusmateriaalit ovat edelleen saatavilla Norden i Skolen –sivustolla.

Jälleen suuri kiitos kaikille oppilaille ja opettajille, kun osallistuitte hienosti taisteluun luontoon päätyvää muovijätettä vastaan Pohjoismaisen muovikisan aikana!