Text
Video
Spel och lekar
Tävling
Ljudinspelning
Uppgift
Facklitteratur
Lärarvägledning

Glömt lösenordet?

 

Vilka är vi?

Norden i Skolen.org utvecklas och administreras av Föreningarna Nordens Förbund i nära samarbete med Nordisk Språkkordination och de nationella Föreningarna Norden. Implementeringen av Nordisk miniordbok har skett i samarbete med nordiska språknämnderna som har utvecklat den. 

 

I styrgruppen för Norden i Skolen.org sitter representanter från hela Norden med utbildningsbakgrund och kompetens inom grannspråksdidaktik och e-läring. Det breda nätverket säkrar plattformen en hög professionell kvalitet och bred nordisk förankring.

 

Kontakt

Thomas Henriksen, Programchef, Norden i Skolen
Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

0045-26116267
thomas@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

 

Anna Foucard, ProjektkoordinatorNorden i Skolan

Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

0045-30260370
anfo@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

 

Elina Finne, Projektmedarbetare, Norden i skolan

Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

 
0045-30260370
elina@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

Nikita Englund, Projektmedarbetare, Norden i Skolan
Foreningerne Nordens Forbund
Snaregade 10a, 3.sal
1205 København K
Danmark

0045-30260370
nikita@fnfnorden.org
WWW.FNFNORDEN.ORG

 

Heidi Lønne Grønseth, skolansvarig i Norge

Foreningen Norden Norge
Harbitzalléen 24
0275 Oslo
Norge


0047-22516765
heidi@norden.no
WWW.NORDEN.NO

 

Emelie Dahlström-Ravn, skolansvarig i Sverige
Foreningen Norden Sverige
Box 1083
101 39 Stockholm
Sverige

0046-709991600
emelie.dahlstrom-ravn@norden.se
WWW.NORDEN.SE

 

Ingi Samuelsen, Direktør

Foreningen Norden Færøerne

Lützenstrød 4

FO-100 Tórshavn

 

+298 217 999

frnorden@kallnet.fo

www.norden.fo

 

Hanna Ölander-Nilsson, skolansvarig i Finland

Pohjola-Norden

Topeliuksenkatu 20 / Topeliusgatan 20

00250 Helsinki / Helsingfors

Finland

 

+358 44 733 5772

hanna.olander@pohjola-norden.fi

www.pohjola-norden.fi

 

Hannes Björn Hafsteinsson, skolansvarig i Island
Foreningen Norden Island
Óðinsgata 7
101 Reykjavík
Island

 

+354 680 7477
hannes@norden.is
www.norden.is