14.06.2023
Først til mølle: Gratis lærerseminarer om nordisk fagstof
Gratis lærerseminarer om nordisk fagstof

Lærere, der underviser i dansk, historie eller samfundsfag, kan i skoleåret 23/24 komme på gratis fagseminar med fokus på undervisning i det nordiske fagstof i fagene.

Seminarerne er muliggjort af, at Danmarks Lærerforening som del af et samarbejde med Foreningerne Norden, Dansklærerforeningens folkeskolesektion og Foreningen af lærere i historie og samfundsfag har fået en bevilling fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal.

På seminarerne præsenterer en række faglige eksperter deres viden om nordiske perspektiver med konkret vejledning til at arbejde med den nordiske dimension i undervisningen i dansk, historie og samfundsfag.

Der vil desuden være en introduktion til undervisningsplatformen Norden i skolen, som er en gratis ikke-kommerciel og uafhængig undervisningsplatform, som for nyligt er blevet relanceret med en række nye undervisningstemaer, som gør det nemmere for lærere at arbejde med den nordiske dimension i undervisningen.

Seminar for dansklærere

Seminaret målrettet dansklærere om nabosprogsdidaktik og nordisk litteratur i undervisningen har fokus på den nyeste viden om nabosprogsdidaktik præsenteret af lektor Torben Mundbjerg, og om hvordan litteratur i nabosprogsundervisningen åbner op for mange muligheder ved lektor Ellen Birgitte Johnsrud.

Du får mulighed for at deltage i workshops med Stefan Åge Hardonk Nielsen, sprogpilot og projektleder på Atlantbib, og Marianne Flodgaard Schöttel, sprogpilot og lærer.

Dagen slutter af med den fabelagtige børnebogsforfatter Stian Hole, som giver os et indblik i den nordiske billedbogs uendelige univers.

Seminaret om nabosprogsdidaktik og nordisk litteratur i undervisningen holdes to steder i landet:

  • 25. september kl. 9.30-15, Godsbanen, Aarhus
  • 15. januar kl. 9.30-15, Vartov, København

Seminar for historie- og samfundsfagslærere

Seminaret målrettet historielærere og samfundsfagslærere om undervisning i nordisk historie og samfundsforståelse har fokus på, hvordan den historiske og samfundsmæssige udvikling i Danmark afspejler udviklingen af det nordiske fællesskab og samhørighed - såvel politisk, værdimæssigt som kulturelt.

Lektor Rasmus Glenthøj fortæller bl.a. om en dramatisk og lidt overset historie om kampen for et forenet Skandinavien, som omfatter statskup, krig og bortførelse af den danske kongefamilie.

Professor Klaus Petersen retter blikket mod den nordiske velfærdsmodel, som har gået sin sejrsgang rundt i verden og forklarer, hvordan er vi kommet dertil.

Endelig sætter kulturformidler Rasmus Welling fokus på, hvordan man i undervisningen kan arbejde tværfagligt med kilder og historiebrug i en nordisk kontekst.

Seminaret om undervisning i nordisk historie og samfundsforståelse holdes to steder i landet:

  • 12. oktober kl. 9.30-15, Godsbanen, Aarhus
  • 22. januar kl. 9.30-15, Vartov, København

Tilmelding og deltagelse 

Tilmelding til seminarerne foregår på Danmarks Lærerforenings hjemmeside.  

Deltagelse er gratis og omfatter frokost og øvrig forplejning. Der ydes ikke refusion for transport og eventuel vikardækning. Tilmelding sker efter først-til-mølle-princippet. 

Seneste nyt...

10.08.2023
Klimafokus i hele november:Den 11.11. er det Nordisk klimadag, og hos Norden i Skolen markerer vi det ved at fokusere på klima og bæredygtighed i hele november måned. Her har vi samlet ressourcer til dig, der underviser i 7.-10. klasse eller på gymnasieniveau og er interesseret i en nordisk dimension i undervisningen om klima og bæredygtig udvikling. Nordisk skolechat om klima 7.-10. KLASSE & GYMNASIALE UDD. Klima- og miljøspørgsmål krydser helt naturligt grænserne og kræver samarbejde og kommunikation mellem lande. Nordisk skolechat om klima fokuserer både på skandinavisk nabosprogforståelse og på bæredygtig udvikling. Konceptet er oplagt som et tværfagligt samarbejde mellem naturvidenskab, samfundsfag og dansk, norsk og svensk. 9. november kl. 10.00-11.00 (CET). Målgruppe: Gymnasiale udd. 10. november kl. 10.00-11.00 (CET). Målgruppe: Klasse 7.-10. Tilmeld din klasse her og læs mere om eventet Læs mere om Nordisk Skolechat her UDFORSK KLIMA GENNEM FILM 7.-10. KLASSE I kortfilmen Fuck Fossils følger vi to unge en efterårsaften i år 2050. Deres hverdag påvirkes allerede meget af klimaforandringernes konsekvenser, og aftenens store spørgsmål er, om verden har klaret at begrænse den globale opvarmning til 2 grader. Hovedrollerne spilles af Thomas Hayes (blandt andet kendt for sin rolle som William i tv-serien SKAM) og Rebekka Kjølle. Filmen er baseret på Thomas Cottis' forskningsrapport "En framtid du ikke vil ha". Til filmen GYMNASIALE UDD. I dokumentaren Rejsen til isens indre rejser instruktøren med tre af verdens førende glaciologer på banebrydende, videnskabelige ekspeditioner på den grønlandske indlandsis. De deler overbevisningen om, at klimaforskning ikke kun kan bygges på satellitmålinger og computermodeller. Forskerne må være der, hvor ændringerne sker, for at nå pålidelige resultater. Alle tre forsøger de at besvare et af vor tids vigtigste spørgsmål: Hvor hurtigt smelter isen? Til filmen SYV NYE TEMAPAKKER MED FOKUS PÅ UDDANNELSE FOR BÆREDYGTIG UDVIKLING GYMNASIALE UDD. I samarbejde med Menntamálastofnun (undervisningsdirektoratet på Island) har Norden i Skolen glæden af at præsentere et omfattende materiale om uddannelse for bæredygtig udvikling. FN's globale verdensmål 4.7 fastslår, at alle elever skal have de nødvendige kundskaber og færdigheder til at fremme bæredygtig udvikling. Det nye materiale består af syv temapakker, der netop tager udgangspunkt i dette mål. Hvorfor ikke starte med temaet klimaforandringer? Til materialet 
14.06.2023
Gratis lærerseminarer om nordisk fagstof:Lærere, der underviser i dansk, historie eller samfundsfag, kan i skoleåret 23/24 komme på gratis fagseminar med fokus på undervisning i det nordiske fagstof i fagene. Seminarerne er muliggjort af, at Danmarks Lærerforening som del af et samarbejde med Foreningerne Norden, Dansklærerforeningens folkeskolesektion og Foreningen af lærere i historie og samfundsfag har fået en bevilling fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal. På seminarerne præsenterer en række faglige eksperter deres viden om nordiske perspektiver med konkret vejledning til at arbejde med den nordiske dimension i undervisningen i dansk, historie og samfundsfag. Der vil desuden være en introduktion til undervisningsplatformen Norden i skolen, som er en gratis ikke-kommerciel og uafhængig undervisningsplatform, som for nyligt er blevet relanceret med en række nye undervisningstemaer, som gør det nemmere for lærere at arbejde med den nordiske dimension i undervisningen. Seminar for dansklærere Seminaret målrettet dansklærere om nabosprogsdidaktik og nordisk litteratur i undervisningen har fokus på den nyeste viden om nabosprogsdidaktik præsenteret af lektor Torben Mundbjerg, og om hvordan litteratur i nabosprogsundervisningen åbner op for mange muligheder ved lektor Ellen Birgitte Johnsrud. Du får mulighed for at deltage i workshops med Stefan Åge Hardonk Nielsen, sprogpilot og projektleder på Atlantbib, og Marianne Flodgaard Schöttel, sprogpilot og lærer. Dagen slutter af med den fabelagtige børnebogsforfatter Stian Hole, som giver os et indblik i den nordiske billedbogs uendelige univers. Seminaret om nabosprogsdidaktik og nordisk litteratur i undervisningen holdes to steder i landet: 25. september kl. 9.30-15, Godsbanen, Aarhus 15. januar kl. 9.30-15, Vartov, København Seminar for historie- og samfundsfagslærere Seminaret målrettet historielærere og samfundsfagslærere om undervisning i nordisk historie og samfundsforståelse har fokus på, hvordan den historiske og samfundsmæssige udvikling i Danmark afspejler udviklingen af det nordiske fællesskab og samhørighed - såvel politisk, værdimæssigt som kulturelt. Lektor Rasmus Glenthøj fortæller bl.a. om en dramatisk og lidt overset historie om kampen for et forenet Skandinavien, som omfatter statskup, krig og bortførelse af den danske kongefamilie. Professor Klaus Petersen retter blikket mod den nordiske velfærdsmodel, som har gået sin sejrsgang rundt i verden og forklarer, hvordan er vi kommet dertil. Endelig sætter kulturformidler Rasmus Welling fokus på, hvordan man i undervisningen kan arbejde tværfagligt med kilder og historiebrug i en nordisk kontekst. Seminaret om undervisning i nordisk historie og samfundsforståelse holdes to steder i landet: 12. oktober kl. 9.30-15, Godsbanen, Aarhus 22. januar kl. 9.30-15, Vartov, København Tilmelding og deltagelse  Tilmelding til seminarerne foregår på Danmarks Lærerforenings hjemmeside.   Deltagelse er gratis og omfatter frokost og øvrig forplejning. Der ydes ikke refusion for transport og eventuel vikardækning. Tilmelding sker efter først-til-mølle-princippet. 
12.06.2023
Betald praktik på Norden i Skolan i Köpenhamn:Är du mellan 18–30 år och söker nya erfarenheter inom utbildnings- och kultursektorn? Då kan en betald praktiktjänst på undervisningsplattformen Norden i Skolan vara rätt för dig. Kanske har du studerat till lärare men är sugen på att testa något nytt? Kanske brinner du bara för utbildningsfrågor och nordiskt samarbete? Just nu söker Norden i Skolan en ESC-praktikant som vill tjänstgöra i 12 månader medan plattformen går in i nästa spännande fas. Hos oss får du möjlighet att stärka dina kompetenser inom en rad områden, såsom utveckling av skolmaterial, projektadministration och marknadsföring i en nordisk miljö. Samtidigt får du erfarenhet av arbete i en internationell organisation. Om tjänsten Norden i Skolan är en icke-vinstdrivande undervisningsplattform som växer i full fart. Plattformen utnyttjar digitala mediers potential för att skapa innovativ och mer kvalificerad undervisning i nordiska språk och kultur, samt samhällskunskap, historia och naturvetenskapliga ämnen. Under hösten kommer vi att sjösätta flera nya projekt och bland annat dyka ner i nordisk film, testa vårt språkträningsverktyg Nordisk Skolchatt för nya målgrupper, och sätta lite extra fokus på läromedelsanpassningar till Färöarna och Island. Som praktikant på Norden i Skolan blir du en viktig del av ett litet team som jobbar tätt tillsammans. Dina arbetsuppgifter bestäms i samråd med din handledare. Dina färdigheter och personliga intressen kan påverka hur arbetsfördelningen ser ut, men huvudsakliga arbetsuppgifter är bland annat: Innehålls- och konceptutveckling av skolmaterial. Administration av hemsidan och användarkontakt. Projektplanering och informationsspridning via event och sociala medier. Det finns även stort utrymme för självständiga initiativ inom ramen för verksamheten. Din arbetsplats blir Föreningarna Nordens Förbunds (FNF) kontor i hjärtat av Köpenhamn. Här får du delta i det dagliga arbetet hos en dynamisk ideell organisation som verkar för att föra de nordiska länderna och dess invånare närmare varandra genom olika projekt inom kultur, språk, utbildning och arbetsmarknadsfrågor. Vi är en ung arbetsplats och har de skandinaviska språken som arbetsspråk. Läs mer om vad vi har på gång på vår hemsida och på Facebook. Vi erbjuder En 12 månader lång praktiktjänst i Köpenhamn som redaktionsassistent på Norden i Skolan, med start i början av september 2023 enligt överenskommelse. Resor inom Norden kan förekomma under praktikperioden. Mat, boende och fickpengar betalt genom ett EU-stipendium på 1350 EUR i månaden. Resan till och från Danmark betald. Hjälp att hitta bostad i Köpenhamn. Två kurser som arrangeras av National Youth Board i Danmark. Möjlighet att gå en gratis språkkurs i danska. Vem är du? Du är mellan 18–30 år. Du har studerat lärarprogrammet, pedagogik, nordiska språk eller annat som bedöms relevant för tjänsten. Du intresserar dig för nordiska språk och kultur, undervisning och utbildning. Du har mycket goda kompetenser i minst ett av de skandinaviska språken (danska, norska och svenska). Språkkunskaper i övriga nordiska språk är meriterande. Du är ansvarstagande och kan självständigt planera och genomföra uppgifter, med stöd av din handledare. Du vill utvecklas och är redo att pröva nya utmaningar. Du är villig att flytta till Köpenhamn, vilket är en förutsättning för att kunna genomföra praktiktjänsten. Dessvärre kan vi inte ta emot ansökningar från personer från Danmark, Färöarna eller Grönland eftersom ESC är ett mobilitetsprogram som syftar till att skapa rörlighet inom EU och dess partnerländer. Tillträde och ansökan Uppdraget är heltid med uppstart i början av september 2023 enligt överenskommelse. Skicka CV och personligt brev, där du berättar mer om varför du tycker tjänsten är rätt för dig till kontakt@nordeniskolen.org Sista ansökningsdag är 7 augusti 2023. Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag – skicka därför din ansökan så snart som möjligt. Har du frågor? Skriv till oss på kontakt@nordeniskolen.org Vill du veta mer om hur det är att vara ESC-praktikant hos oss? Läs intervjuerna med våra före-detta praktikanter.
27.02.2023
Unge stemmer i Norden – konkurrence for unge:I 2023 er det Norge, der har præsidentskabet i Nordisk Råd. I den forbindelse afholder Foreningen Norden og Stortingets delegation til Nordisk Råd en konkurrence for studerende på ungdomsuddannelser og videregående uddannelser i Norden. Konkurrencens tema er ”Nethad, ytringsfrihed og demokratisk deltagelse i Norden”. Opgaven kan løses i form af en tekst eller et kunstnerisk bidrag såsom en collage, et maleri eller et foto. Hver klasse kan indsende to bidrag. Bidragene vil blive udstillet på Eidsvolls plass og i Stortingets trappesal og blive anvendt i andet materiale i forbindelse med Nordisk Råds årlige topmøde, som i 2023 finder sted i Oslo. Derudover belønnes vinderbidraget med en oplevelse for hele klassen.* BAGGRUND FOR TEMAET En del af de nordiske landes fælles vision for 2030 er, at Norden skal være verdens mest integrerede region, altså den region i verden, der er knyttet tættest sammen. Det indebærer, at unge også skal inddrages i samtalen om udviklingen i Norden. Det er helt afgørende for vores demokrati, at unge har mulighed for at deltage – og har mod til at ytre sig. Ytringsfriheden er en af de grundlæggende værdier i det nordiske demokrati og er nedfældet i både de nordiske grundlove og menneskerettighederne. Vi har fået flere platforme at ytre os på, især via sociale medier, men på trods af det ser vi en tendens til, at ytringsfriheden er blevet indskrænket. Nethad gør, at mange – særligt unge og kvinder – ikke tør give deres mening til kende. Hvad gør det ved vores nordiske demokrati, hvis kun visse stemmer bliver hørt? For at styrke følelsen af samhørighed i hele Norden er man nødt til at fortsætte den mangeårige tradition med at inddrage børn og unge. Nordisk Råd vil i 2023 styrke satsningen på børn og unge og deres deltagelse i samfundsdebatten. Det er vigtigt for Norden både nu og i fremtiden, at alle børn og unge får mulighed for at påvirke deres eget liv, deres nærmiljø og samfundet generelt. Vi er afhængige af, at de unges stemmer bliver løftet frem og hørt. Derfor vil vi gerne høre lige netop din stemme, og hvad du mener om ytringsrummet i Norden. FORSLAG TIL PROBLEMSTILLING Hvem har ansvaret for at sikre et trygt ytringsrum i Norden? Ekkokammeret er den største trussel mod den nordiske samfundsmodel I det ligestillede Norden har kvinder og mænd lige nemt ved at ytre sig Der mangler gode ytringsplatforme for børn og unge i Norden Nethad er en udfordring for demokratiet i hele Norden På hvilke måder kan manglende ytringsrum være en trussel mod de nordiske demokratier? RAMMER FOR SKRIFTLIGE BIDRAG Filformat: .doc/.docx Sprog: dansk, finsk, islandsk, norsk, svensk Genre: valgfri Længde: 400-800 ord. Angiv følgende: navn, skole, alder, bopælsadresse, e-mailadresse og telefonnummer. Frist: 1. oktober 2023 Sendes til: utdanning@norden.no RAMMER FOR KUNSTNERISKE BIDRAG Filformat: Højopløselig .PDF, .PSD, .JPEG eller .PNG Genre: maleri, collage, fotografi Angiv følgende: navn, skole, alder, bopælsadresse, e-mailadresse og telefonnummer. Frist: 1. oktober 2023 Sendes til: utdanning@norden.no BIDRAGENE VURDERES UD FRA Kreativitet og selvstændighed Forståelse af det nordiske samfund Formidling af budskab Saglighed *Efter nærmere aftale med lærer. Oplevelsen skal overholde skolens regler og bestilles af en lærer eller en anden ansat på skolen. Kvitteringer skal fremvises. Beløbet har en øvre grænse på 5.000 NOK.
23.02.2023
Interview Nordisk råds politikere på Nordens dag:Nordens dag 2023 nærmer sig med stormskridt. Vi har forberedt os med en ordentlig pakke til gymnasiet, som gør jer klogere på det officielle nordiske samarbejde. I får også mulighed for at udspørge Nordisk råds medlemmer live i vores skolechat. 70 år med nordisk samarbejde - hvad vil I spørge Nordisk Råds parlamentarikere om? Nordens dag fejres hvert år den 23. marts. I år fejrer Nordisk råd desuden sit 70-årsjubilæum, og det gør vi opmærksom på ved at arrangere en nordisk skolechat for gymnasieklasser! Det bliver ikke hvilken som helst skolechat, men en hvor skoleklasser faktisk får mulighed for at tale med politikere fra Nordisk råd. Arrangementet står på i en time, og hver chat varer fem minutter, så begynd allerede nu at fundere over, om der er noget særligt, I vil spørge vores nordiske parlamentarikere om! Hvilken retning vil fremtidens Norden gå i? Måske finder klassen inspiration til skolechatten i det kommende undervisningstema "Fremtidens Norden og EU"? I temaet tages eventuelle dilemmaer op, som kan opstå mellem det nordiske samarbejde og EU-samarbejdet, da alle nordiske lande ikke er medlemmer af EU. Undervisningsmaterialet er rettet til gymnasieklasser og findes her. Fire spørgsmål til nordiske politikere I forbindelse med Nordisk råds 70-årsjubilæum har Norden i Skolen udarbejdet et interviewmateriale med medlemmer fra Nordisk råd og Ungdommens nordiske råd. Se, hvad vores parlamentarikere har af tanker om nordisk samarbejde, hvilke spørgsmål de anser for at være aktuelle, og hvordan samarbejdet påvirker de unge i Norden. Vi har også en ny, fordybende tekst om Nordisk råd og hvordan de arbejder, hvilke udvalg der findes og hvilke partier, der for tiden sidder i rådet.